extremne temperature za foto opremu

Pribori za čišćenje, održavanje, čuvanje, transport opreme…

extremne temperature za foto opremu

Postby zoran » Wed Aug 14, 2013 8:07 pm

S obzirom da nisam našao dokumentaciji za objektive (za tijelo u doc piše 0-40 C) da li mi netko može reći na temelju osobnog iskustva ili/i saznanja iz teh. podataka koje se je raspon temperatura u okviru kojeg će oprema ostati u ispravnom stanju.

Npr. prošli tjedan je bilo vani oko 45 C pa da li je ok pod takvom temperaturom hodati sa opremom po vani na duže bez obzira bila u torbi ili ne.

Thnx & pozz
Zoran
zoran

Re: extremne temperature za foto opremu

Postby iggypop84 » Thu Aug 15, 2013 11:59 pm

Tih 0-40 znači da proizvođač garantira da će tvoj fotoaparat normalno raditi ako da od prvog do zadnjeg dana držiš na +40, to je samo njihova garancija koja znači da se pri temperaturi od 0 - 40 neće bitno smanjiti performanse tvoga aparata. Sigurno da tvoj fotoaparat može podnijeti i više temperature kraće vrijeme.

Sigurno znam da je moj Nikon radio i na višim i na nižim temperaturama od navedenih i nikada nije bilo problema, jedino što pazim je da nije predugo na direktnom suncu (bez obzira na temperaturu), da je poklopac na objektivu dok ga ne koristim prilikom jakog sunca. Kod niskih temperatura pazim na kondenzaciju prilikom ulaska u tople prostorije (kod velikih temp. razlika). Također kada snimam po snijegu i niskim temperaturama izvadim obije baterije i držim ih u maloj torbici (ona turistička za dokumente i skrivanje love :)) ispod ruke, kako bi bile na toplom. Kada trebam snimati stavim jednu i ne držim ju predugo na hladnom.

Što se tiče tiče +45, mislim da je to puno opasnije za tebe nego za aparat.

E da, ja sam s ruksakom dobio navlaku za kišu koja je svijetlo sive boje. Pošto je ruksak crn, ja je navučem na ruksak i po jakom suncu. Ako je nemaš siguran sam da je se može nabaviti jeftino na eBay.
iggypop84

Postby FilipL » Tue Aug 20, 2013 10:14 pm

Ovo su sve dobri savjeti s kojima se slažem.
Ja ću reći da je najgori neprijatelj elektronike vlaga a ne temperatura.
Ovo je moj potpis. :)
FilipL

Postby PicPhoto » Wed Aug 21, 2013 12:17 pm

Kraci boravak na +45 ili na -15 nece nastetit tebi i aparatu.... Ja se nekako vodim za tim da sto pase meni, pase i aparatu, kaj se temp tice. To ne znaci da cu ga po sparini bacit pod tus da se rashladi :lol: , kao sebe, al cu ga sklonit u hlad....

Fotic je moj najfrend, pa ga pazim i mazim........
Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Postby iggypop84 » Thu Aug 22, 2013 1:36 pm

FilipL wrote:Ovo su sve dobri savjeti s kojima se slažem.
Ja ću reći da je najgori neprijatelj elektronike vlaga a ne temperatura.

O da, vlaga rasturi sve. Ode elektronika, hrđa se nakupi uz male metalne šarafe (pogotovo na starim fotićima), a još kada sve postane ljepljivo od morske soli...
iggypop84

Return to Održavanje fotoaparata i opreme