[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
FOTOGRAFSKI FORUM • View topic - Netko probao?

Netko probao?

Za poduzetne…

Netko probao?

Postby iggypop84 » Sat Jun 15, 2013 8:40 pm

Da li je netko probao ili se bavi stock fotografijom preko sajtova poput istockphoto ili shutterstock? Ja nisam nikada probao, nekako mi se čini da je to veliki posao za nikakvu plaču. Znam da neki navodno žive od toga ali to je možda 0,001%

Što vi mislite o tome? Iskustva?
iggypop84

Re: Netko probao?

Postby Joksimus » Sun Jun 16, 2013 9:55 pm

Ja čekam odgovor, odn. odobrenje sa ShutterStock-a. Poslala sam fotografije po preporuci prijatelja koji živi od stock fotografije (oko 700-750e mesečno)
To me je nagnalo da se i ja okušam, ne košta me ništa, a možda nešto dobijem.

Sad, naravno, uvek postoji ona rasprava o tome da li je to "ispravno" i da li to "ubija fotografiju", ali u te rasprave zaista nikada nisam zalazila. :roll:

Polja na koja sam ja najviše fokusirana i koja mi leže su umetnička i dokumentarna fotografija i to apsolutno nikakve veze neće imati sa tim što ću se ja mooožda baviti stock fotografijom, odn. nikada neću prestati da se trudim da budem kreativna i nikada neću prestati da idem ka tome da postanem fotograf u Africi ili na nekom severnom polu :lol:

Tako da, preporučujem izbegavanje svađa sa drugima oko etike stock fotografije, mislim da vredi pokušati, svakako.
Ako ne uspeš ništa, tebi ni iz džepa, ni u džep. A ipak imaš mogućnost da uspeš...

Ako treba neki savet, raspitaću se kod tih "redovnih" na stock sajtovima, pa ću javiti ;)
Joksimus

Postby PicPhoto » Wed Jun 19, 2013 2:12 pm

Bas sam nedavno razmisljala kako je mozda doslo vrijeme da se okusam i u tom dijelu.... Ovak samo trosim, pa bi bilo lijepo da kapne i koji cent od onoga cime se bavim i sto volm....
Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Postby iggypop84 » Mon Jun 24, 2013 5:34 pm

Mislim da fotografiju jedinom može ubiti loša fotografija :)

I ja se nekako mislim bi, ne bi...
Nisu u pitanju moralne dileme već jednostavno trenutno nemam vremena niti za odabir fotografija koje bih mogao poslati...
iggypop84

Postby PicPhoto » Tue Jun 25, 2013 10:24 pm

Nema tu moralnih dilema, bar kod mene. Ako sam umjetnik ne znaci da cu radit besplatno. I ja imam racune koje trebam platit, kao i prehranit troje malenih....
Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Postby ikrajcar » Wed Jun 26, 2013 3:08 pm

To je vrlo "tricky" područje i u razgovoru s kolegama zakljjučak je da je najbolje napraviti vlastiti sajt. Stock sajtovi imaju veliku prednost, a to je da su gledane...i gledane...i gledane... i tu, zapravo, prestaje svaka prednost. Koliko god da su takvi sajtovi gledani, toliko je i "more" fotografija na njima pa treba vidjeti što je bolje: prvi u selu ili tisućuiprvi u gradu. Takvi su sajtovi, obično i glavni izvori za mažnjavanje fotografija (naš ih je tisak prepun, a web da i ne govorimo) pa onda u Fraktalu dižu rezoluciju i zadovoljavaju svoje potrebe. Proučiti treba dobro i sistem honoriranja te kakve su prodajne cijene u odnosu na tantijeme. Proučiti treba i sve tipove licenci, jer je čest slučaj da se, za par dolara kupi fotka za određenu svrhu, a onda se eksploatira nemilice gdje se stigne. Većina sajtova koji se bave turizmom, a nisu neke velike kompanije kojima ugled to ne dozvoljava, maznu fotke sa raznih društvenih foto-stranica (google maps, npr.) i koriste u marketinške svrhe. Ako je cilj i svrha zadovoljiti taštinu objavljene fotografije, onda je to OK, ali ako je cilj zarađivati...onda...zaključite sami. Dalje, sve fotke koje se uploadaju na stock moraju biti velike rezolucije što zahtijeva vremena ili skupe brze upload veze, nakon čega prođu dani dok te iste fotke netko (ili bolje rečeno - nešto, neki programčić, što li?) ne ocijeni. Ima tome dosta kad smo se, kolega koji ima hrpu objavljenih monografija, kuharica i turizma, smijali odbijenicama koje je dobio: fotografija snimljena previše uskim kutom, izrez ne zadovoljava, neoštrina pozadine, previše neba, premalo neba, taman neba...ali fali vode, ajmeeee...potop, samo voda... kompozicija odstupa od pravila trećine ... i slične bedastoće; jer valjda ću sam odabrati kut snimanja; izrez je takav zato jer mislim da je najbolji i moja je tvar što fali trećina tanjura, pola banane, četvrt limuna... ; pozadina je namjerno neoštra, a neba je taman koliko treba - nit previše, nit premalo...kao i mora, jezera, rijeke; i samo mi nemojte pravilo zlatnog reza zvati "trećinskim" po fuc*in mreži koju su svojevremeno ukomponirali u softvere jeftinih digitalaca. I tu je za njega, a i za mnoge, bio kraj "stocka". Btw., nisu ga ni u ulupuh primili pa mora da je stvarno loš :-))). Ipak! Nismo samo tako olako prihvatili te odbijenice pa smo malo detaljnije išli gledat kakva su to čuda od fotograija na tih nekoliko stock-ova. Odrezanih glava, kontralihtova, krivih orjentacija, nagnutih horizonata, loših ekspozicija, skurenih faca, podnevnih oštrih sjena...ma, teško je sve i nabrojat, al početničkih grešaka kao u priči.
S druge strane znam neke ljude iz novina koji nisu fotići, ali imaju para i relativno dobre digitalce. Onda fotkaju kolege i kolegice u officeima u milijun poza, kako se smiju, plaču, ljute, čude...; fotkaju telefone, mobitele, nered na stolu...ma svašta nešto. I to je super za "stock"! Istina, i njihove kuće su relativno veliki kupci tih istih stock-ova, pa je onda krug nekako zatvoren.
Da rezimiram, stockovi nisu loši "a priori", ali dobro pogledati fotke koje su na njima (pogotovo one teme koje mislimo ponuditi), i zatim postati jednu (slovima - jednu) fotku i čekati review. Odluka je naravno i uvijek osobna, pa će svatko najbolje odlučiti što i kako.
ikrajcar

Postby iggypop84 » Wed Jun 26, 2013 4:54 pm

Definitivno zanimljiv post! Moram priznati da me je natjerao dobro razmisliti, da ne kažem kako me potpuno razuvjerio :) Slažem se, nije sve tako jednostavno kao što izgleda, no na kraju, citiram: "Odluka je naravno i uvijek osobna, pa će svatko najbolje odlučiti što i kako."
iggypop84

Postby borisfrkovic » Sun Jun 30, 2013 7:03 pm

Ja probao i odustao :-D
Prijavio sam se na ShutterStock... poslao prvih 10 fotki od kojih barem 7 mora proći da bi mogao dalje objavljivati... prošlo 6 i dobio obavijest da mogu pokušati ponovo za mjesec dana. Pokušao ponovo i uspio... prihvatili su 7 fotki i odmah su krenule u prodaju. A prodaja... gle čuda... ide! Svakih par sati 0,5 $ tako da se skupi na dan par dolara. To mi bilo baš zanimljivo tako da sam svakih par sati gledao koliko je prodano i počeo silno vrijeme gubiti gledajući kako ide prodaja.
Onda sam odlučio poslati još fotki... ovaj puta 15-tak. Popriličan je to posao jer zbog veličine slanje traje, a kasnije treba dobro dokumentirati fotku (naslov, opis, kategorije, puuuuno tagova). Nakon 7 dana kad su fotke pregledane stiže odgovor da nije prošla ni jedna :-( ... uglavnom zbog razloga navedenih u jednom od prethodnih postova (fokus nije tamo gdje oni misle da bi trebao biti, loša kompozicija, previše šuma, nedovoljno oštra... ).
Tad mi je pukao film... pa ja sam fotograf hobista... time se bavim iz uživanja i jer tako ugodno provodim vrijeme... a ovo sada više i nije uživanje pa sam odustao od daljih pokušaja prodaje.
Od tada samo objavljujem na raznim stranicama... ako uleti kakva prodaja super... ali uopće se više ne opterečujem time nego nastojim uživati u fotkanju i obradama :-)
borisfrkovic

Postby iggypop84 » Sun Jun 30, 2013 7:20 pm

Na kraju se čovjek prestane baviti fotografijom jer stalno pregledava koliko je zaradio :)
iggypop84

Postby PicPhoto » Sun Jun 30, 2013 9:20 pm

@Boris: Mislim da ne treba hobi iskljucivati posao. Pokusas par puta, ako ide, ide.....
Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Postby borisfrkovic » Mon Jul 01, 2013 10:12 am

@PicPhoto: Naravno da ne, probao sam, nije mi se svidjelo i odustao sam :-)
borisfrkovic

Postby PicPhoto » Mon Jul 01, 2013 10:32 am

Ja sam samo malo lijena za pokusati... :D
Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Postby Joksimus » Sat Jul 06, 2013 10:20 am

Nakon što su me prethodnog puta odbili zbog toga što mi je 6 slika prošlo a 4 su za njih bile neprihvatljive iz nekih banalnih razloga (fotografija otvorenog prostora, odn. parka nije u fokusu u kojem oni misle da bi trebala biti :shock: a jedna fotka slikana napolju u sred bela dana je imala "poor lighntning" iako sam videla tuce takvih fotografija na sajtu), odlučila sam da probam i drugi put. Ovog puta poslala sam fotografije za koje su rekli da bi prošle i par novih, svetlijih, bez noise-a...
Rezultat: Prošle bi 2 od 10 poslatih fotografija.
8 fotografija je odbijeno: sve one za koje su prethodnog puta rekli da bi prošle sada su "out of focus, poor lightning i noise".
Tu sam rešila da dignem ruke...
Joksimus

Postby iggypop84 » Sat Jul 06, 2013 12:52 pm

Mislim da pregled fotografija ide softverski i to tako da oni zadaju one parametre koji određuju fotografije koje im u tom trenutku najviše trebaju. program odredi koje su loše, a koje dobre te zatim dobre fotografije selektira na one koje im u tom trenu trebaju (proglasi i h dobrima) i na one koje im ne trebaju (proglasi ih lošima premda su dobre).
iggypop84

Postby FilipL » Sat Jul 06, 2013 9:49 pm

Nisam, ali prijatelj je. Zanimljiva je priča, on si je zaradio nešto novaca.

Dakle, stvar sa stockovima je da fotografije koje većina može pofotkati u pravilu ne prolaze. Oni imaju miljune pejzaža, portreta, ptica, itd. Treba fotkati stvari koje je već netko gore napisao, ljude u različitim situacijama (za web stranice), zatim različite kombinacije drangulija. USBova, mobitela, tableta, kablova, konektora, bla, bla. Sve ono što se snima u priručnom studiju.

Uglavnom, prijatelj koji je tek počeo s fotografijom, uzeo si je neki kompakt od više ne sjećam, 7,8 MP, potrudio se oko fotki, fotkao svašta i uspio je prodati jednu fotku za nekakvu kampanju u americi. S lovom od toga si je isplatio taj kompakt (cca 250 ojra) i još mu je ostalo love.

A priče o ubijanju fotografije su glupost, s oproštenjem. Fotografija može biti dokumentarna i umjetnička. I jedna i druga je valjana i jednu i drugu treba raditi. Pa tko što više voli. Umjetnička fotogafija se da prodati, govorim iz vlastitog iskustva.
Samo treba dosta raditi u vlastitoj sredini i tamo će se takve fotke i prodati. Je da nećete kupiti najbolji mogući aparat od te love, ali će kapnuti tu i tamo za kakav filtar ili što.
Ovo je moj potpis. :)
FilipL

Postby FilipL » Sat Jul 06, 2013 10:00 pm

E, i baš jedan članak koji lijepo kazuje kako se da napraviti fotka koja se lakše proda:
http://www.pronaturephotographer.com/20 ... tock-photo
Ovo je moj potpis. :)
FilipL

Postby PicPhoto » Sun Jul 07, 2013 10:12 am

jest da su mu obradili fotku full, ali ak je dobio lovu, who cares?! :D
Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Postby iggypop84 » Sun Jul 07, 2013 10:32 am

Važno je da je lik zadovoljan. Ako je njegova fotografija, on može s njom što ga je volja. Tko želi neka prodaje, tko ne želi neka ne prodaje, tko želi samo umjetničku fotografiju neka snima samo umjetničku, tko želi snimati samo bubamare neka ih snima... sve je ok dok je fotograf zadovoljan. :)
iggypop84

Postby PicPhoto » Mon Jul 08, 2013 10:47 am

Pic je zensko!!! Image
PicPhoto

Return to Stock fotografija